• El 6è Festival Gollut obre la convocatòria
  • El 6è Festival Gollut obre la convocatòria

    Cinema compromès, fotoperiodisme, muntanya i medi ambient fonamentat en la cultura popular.

    Les seccions de competició es realitzaran entre el 12 d’octubre i el 3 de novembre de 2019

    Des del dia 22 de setembre al 31 de desembre de 2019 hi haurà sessions prèvies, sessions especials fora de competició, presentacions al públic i sessions de cinema amb valors.

    Ribes de Freser - Vall de Núria - Queralbs - Planoles - Ripoll - Sant Joan de les Abadesses
    Figueres - Cassà de la Selva - Lloret de Mar - Girona - Barcelona - Teià - Basilea - Zuric

     

    El Festival Gollut dóna nom als nans de Ribes, els golluts, comunitat que va ser discriminada fins la seva desaparició a mitjans del segle XX. Els reivindica i dignifica. Projecta i premia a obres que transmeten valors amb compromís social, informen o denuncien fets que afecten a la societat  i que no es difonen suficientment a les sales de cinema, mitjans de comunicació o canals de distribució audiovisual habituals.

Obres seleccionades 2018

Obres seleccionades en seccions a competició

 SECCIÓ CURTMETRATGE

Títol Autor/s País de producció
Ainhoa Iván Sáinz-Pardo Espanya
2x1=1 Jesús de Farinña Espanya
Menu Carlos Bigorra Badia Espanya
72% Luís Quílez Catalunya
Remember everything, to not forget anyone Enrico Chiarugi Itàlia
Indios y Vaqueros Emilia Ruiz Catalunya
Block 24 Fernando Pozo Espanya
Vuelta al mundo Leticia Dolera Espanya
CERDITA Carlota Pereda Espanya
The Last Embrace Saman Hosseinpuor Iran
En cuarto oscuro Luigi  Abanto Varese Espanya
D'hom Javier Blanco, Francesc Colomina Espanya

 

 SECCIÓ LLARGMETRATGE

 

Títol film Autor/s País de producció
Volar Bertha Gaztelumendi  Espanya
Facing death with wirecutter Sarwar Abdullah Iraq
3000 Nits  Mai Masri Palestina, França, Líban, Jordània, UAE, Qatar
La meva pell Realitzadors: Carlos Collazos i Judit Aranda
Productor: Josep Cabayol
Catalunya
Perseguits i salvats Directors: Daniel Serra i Jaume Serra
Productor: Daniel Domenjó 
Catalunya
The cinema travellers Shirley Abraham, Amit Madheshiya India
Peixos d'aigua dolça
(en aigua salada)
Marc Serena i Biel Mauri Catalunya
The Albino's Trees  Masakazu Kaneko Japó

SECCIÓ MEDI AMBIENT

Títol film Autor/s País de producció
Las mujeres del Wangki Rossana Lacayo Nicaragua
The Book Ark Jan Schekauski Alemanya
Owino Javier Marín & Yusuf Razzaque Espanya
The Albino's Trees Masakazu Kaneko Japó
Durienses: Las especies endémicas del Duero Carlos Rodríguez Espanya 

 

SECCIÓ MUNTANYA

Títol film Autor/s País de producció
Aires al cim Xavi Rodrigo Catalunya
Dhaulagiri, ascenso a la montaña blanca Guillermo Glass & Cristián Harbaruk Argentina / Nepal
La TPE Travessa del Pirineu amb Esquís Xavi Fanlo, Isaac Moreno, Edu Rifa Catalunya
Islàndia Pep Hubach Catalunya
Parasol Peak Tom Tanzer Àustria
Amazigh 4.167 Alícia Almiñana i Eduard Jornet Catalunya

SECCIÓ REPORTATGES DE FOTOGRAFIA

Títol  Autor/a País de producció
Camins Cristian Coll Catalunya
Cicatrices David Arribas Espanya
Vietnam waterworld Frédéric Becquelin Miler França
Schlag. El sacrificio de un deporte Marien Moreno Catalunya
Camins Núria Font Catalunya
Resilència Núria Font Catalunya
Pati de pedres (L'última cançó dels refugiats) Ricard  Muné Ballús Catalunya
Rosa M. Crespo L'aigua és vida Catalunya
Antiphysis III Steve Vasiliou Grècia
Open up to the people Manuel Steer  

 

Obres seleccionades en seccions a especials fora de competició:

SECCIÓ: ELS NOUS CATALANS, LA INTEGRACIÓ A CATALUNYA

Títol film Autor/s País de producció
El nostre barri: Trinitat nova Film realitzat en el marc del programa Cinema en
curs per alumnes de 1r d’ESO de l’Institut Escola Trinitat Nova (Barcelona) amb l’acompanyament de Pilar Armengol, Ariadna Gàlvez, Jordi Saladrigas
(professors) i Daniel Lacasa (cineasta)
Catalunya
Badia Rock City Nando Caballero Catalunya
Sara Eva Cruells López Catalunya
Francisco Alegre, La Memoria Barraquista Oscar Dhooge Catalunya

 

SECCIÓ: UNA MIRADA AL CINEMA IRANIÀ

Títol film Autor/s País de producció
The Man Who Forgot To Breathe Saman Hosseinpuor Iran
Song of hands (Avaze dastha) Hamze Zarei Iran
Forouzan Mirabbas Khosravinezhad Iran
Utopia Mahdi Ghorbani Iran

The Last Embrace (*)

(*) film a competició en la secció de curtmetratges)

Saman Hosseinpuor Iran

Obres seleccionades

Obres seleccionades en seccions a competició

TITOL DIRECTOR ANY VERSIÓ PAÍS PRODUCCIÓ SECCIÓ DURADA (minuts)
PALABRAS DE CARAMELO Juan Antonio Moreno Amador 2016 Muda / Sense Diàlegs Espanya Curtmetratge 20
Madres de Luna Alicia Albares 2017 Muda / Sense Diàlegs Espanya Curtmetratge 15
DENTRO DEL SISTEMA  Fco. Javier Rubio 2017 Castellà Espanya Curtmetratge 12
The Positive Kids Dani  Planas Labad, José Bautista 2016 Swahili, anglès. Subtítols: Català Catalunya Curtmetratge 16
BOLINGO. EL BOSQUE DEL AMOR Alejandro G. Salgado 2016 Anglès. Subtítols: Castellà Espanya Curtmetratge 30
5105, HISTORIA DE UNA FUGA DE MAUTHAUSEN Diego González  2017 Castellà Espanya Curtmetratge 29
MI MALETA Cristina L. Justribó 2016 Castellà Catalunya Curtmetratge 12
MI REGALO Gabriel Lúgigo 2016 Castellà Espanya Curtmetratge 5
Nomeolvides Miguel Berzal De Miguel 2016 Castellà Espanya Curtmetratge 17
SILENCIO Carlos Palacios-Pelletier de la Lastra 2016 Castellà Espanya Curtmetratge 13
PEMPA TORNA A GOLI Josep Perez 2017 Català, Nepalès
Subtítols: Català
Catalunya Muntanya 53
Solo BASE - From Climbing to Jumping Xavier Coll 2016 Castellà Catalunya Muntanya 37
MUZTAGH ATA 2011  Pito Costa 2011 Català Catalunya Muntanya 45
Art of route setting Pere Herms Clapers 2016 Castellà Catalunya Muntanya 43
PIONERS Miquel Pérez, Miquel Vilaplana 2014 Català Catalunya Muntanya 81
Un puente entre dos mundos Pascal Gélinas 2016 Castellà Canadà Medi ambient 51
Fronteiras de enerxía animal Plácido Romero 2017 Castellà Espanya Medi ambient 20
Refugiados David Rodríguez Muñiz  2017 Castellà, Anglès
Subtítols: Castellà
Espanya Medi ambient 14
CHAPAPOTE O NO  Ferran Llagostera 2005 Castellà Espanya Medi ambient 90
SASHA Fèlix Colomer 2016 Rus, català
Subtítols: Català
Catalunya Llargmetratge 54
9 DÍAS EN HAITÍ  J.A. Bayona 2015 Castellà, Criollo, Francès i Anglès
Subtítols: Castellà
Espanya Llargmetratge 38
ABANS DE LA NEVADA (Før snøen faller- Before snowfall) Hisham Zaman 2013 Àrab
Subtitols: Català
Noruega, Iraq Llargmetratge 105
SUNT INSARCINATA IN ROMANIA (Pregnant in Romania) Jesús del Cerro 2016 Romanès
Subtítols: Castellà
Romania Llargmetratge 78
Gurumbé. Canciones de tu memoria negra Miguel Ángel Rosales 2016 Castellà Espanya Llargmetratge 72
BLAU PASTEL IVAN AUTET PLANAS 2016 - Catalunya Reportatge de fotoperiodisme 3
Nombres olvidados Júlia Tuxans Valls 2017 - Catalunya Reportatge de fotoperiodisme 3
Pilar Júlia Tuxans Valls 2017 - Catalunya Reportatge de fotoperiodisme 3
Nosaltres també hem fet el cim Pep Mota Estrada 2016 - Catalunya Reportatge de fotoperiodisme 3
Kárate, medicina social Paulina Polkowska 2017 - Catalunya Reportatge de fotoperiodisme 3
LA OTRA FRONTERA Marc Sanye 2015-2017 - Catalunya Reportatge de fotoperiodisme 3
El Hogar Thierry Dana 2016 - Catalunya Reportatge de fotoperiodisme 3
Dependiente, perder la movilidad y vivir entre recuerdos del pasado. Iván López Cano 2016-2017 - Catalunya Reportatge de fotoperiodisme 3
L'antiga pedrera de Bakoteh Cristian Sarmiento 2015 - Catalunya Reportatge de fotoperiodisme 3

Obres seleccionades per projectar-les fora de concurs      

VALADREDO Oriol Riart Arnalot 2015 Català Catalunya Pirineus 25
EL VIATGE DE LA FITZ Pito Costa Pirineus 21
XERALLO. L’OBLIT ENTRE LES MUNTANYES  A Bao A Qu – Cinema en curs  Pirineus 13
SOL BLANC (White sun - Seto Surya)  Deepak Rauniyar 2016 Nepalès
Subtítols: Català
Nepal, EEUU, Països Baixos, Qatar Llargmetratge 90

Equip

Direcció, programació i comunicació

Joaquim Roqué

Traducció i coordinació de voluntaris

Francesc Arnau

Coordinació de convidats

Núria Ribera

Coordinació de projeccions

Bora Roqué

Assessoria de continguts

Albert Requena, Marta Ter, Datecuenta

Comitè de selecció

Xavier Cairó, Patricia Soler, Ramon Mas, Joaquim Roqué

Comissió organitzadora Ribes de Freser

Teresina Artigues, Jaume Palmès, Jordi Badet, Eugeni Casals, Muti Saló, Bora Roqué, Francesc Arnau, Joaquim Roqué

Organització seu Cassà de la Selva

Josep Ferrer

Organització seu Figueres

Xavier Cairó, Carles Font

Organització seu Queralbs

Imma Constans

Organització seu Museu Etnogràfic

Roser Vilardell, Janina Subirana

Organització seu Vall de Núria

Laura Costa, David Codony

 


Informació pràctica / Subscripció newsletter

Subscriu-te a la nostra newsletter i rebràs tota la informació sobre el festival !! Només cal que emplenis i enviïs el següent formulari.
Les dades marcades amb (*) són obligatòries.

* Indica requerit / Indica requerido / Indicates required
 
 

Mira campanyes prèvies / Mira campañas previas /View previous campaigns.

 

Segueix-nos / Síguenos / Follow us

Twitter Facebook Instagram